تحية لدولة اليونان بمناسبة الاستقلال

كمال آيت بن يوبا
kamalaitbenyuba@yahoo.com

2020 / 3 / 26

إن الإحتفال بمناسبة إستقلال اليونان اليوم 25 مارس مثله مثل مناسبة إستقلال المغرب في 18 نونبر هي مناسبات للحرية والسلام و تذكر التاريخ .و بقدر ما يشدني حبي للمغرب الذي تربيت فيه و خدمت البلد يشدني أيضا حبي لبلد جذور أجدادي اليونان .

و بهذه المناسبة فإنني أوجه التحية للدولة اليونانية و للشعب اليوناني في اليونان و في الشتات عبر العالم الذين يتذكرون أن الحرية التي يتمتعون بها اليوم كانت نتيجة تضحيات جسام دفعها أجدادهم ...
ليبارك الرب اليونان والمغرب
و تمر أزماتهما بسلام

The Greek independence celebration today, March 25, is like the occasion of the independence of Morocco on the 18th of November. It is occasions for freedom, peace and history’s rememberance.

As much as my love draws me to Morocco in which I was raised and served the country, it also attracts me to the homeland of my greek ancestors roots.

On this occasion, I salute the Greek state and the Greek people in Greece and in the diaspora around the world who remember that the freedom they enjoy today was the result of great sacrifices that their ancestors paid..

God bless Greece and Morocco
And their crises pass safely


Ο εορτασμός της ελληνικής ανεξαρτησίας σήμερα, στις 25 Μαρτίου, μοιάζει με την ευκαιρία της ανεξαρτησίας του Μαρόκου στις 18 Νοεμβρίου. Είναι ευκαιρίες για ελευθερία, ειρήνη και ιστορία.

Όσο έρχεται η αγάπη μου στο Μαρόκο, όπου ήμουν αναστημένος και υπηρετούσα τη χώρα, με προσελκύει και στην πατρίδα των ριζών των ελληνικών προγόνων μου.

Με την ευκαιρία αυτή, χαιρετίζω το ελληνικό κράτος και τον ελληνικό λαό στην Ελλάδα και τη διασπορά σε όλο τον κόσμο που θυμούνται ότι η ελευθερία που απολαμβάνουν σήμερα ήταν το αποτέλεσμα μεγάλων θυσιών που έδωσαν οι πρόγονοί τους.

Ο Θεός ευλογεί την Ελλάδα και το Μαρόκο
Και οι κρίσεις τους περνούν με ασφάλεια



https://www.ahewar.org/
الحوار المتمدن